BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Geneza i idea

Sławomir Kozieł .

parasp geneza ideaParaspartakiada Śląska i Zagłębia

Paraspartakiada jest cykliczną (co roczną) imprezą integracyjną organizowaną na terenie Dąbrowy Górniczej przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osóbom Niepełnosprawnym Neuron w Dąbrowie Górniczej. Partnerami tego przedsięwzięcia są Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem obejmują: Biskup sosnowiecki, Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza. Każdorazowo w Paraspartakiadzie bierze udział ok. 350-400 niepełnosprawnych zawodników, z około 35 ośrodków z różnych województw Polski południowej. W przebiegu imprezy pomaga 100 wolontariuszy wraz z opiekunami z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, dąbrowskich gimnazjów oraz Specjalnego  Ośrodka  Szkolno -Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

Geneza

W 2000 roku z inicjatywy ks. Pawła Kempińskiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży zorganizowany został Jubileusz Dzieci. Na to spotkanie przybyły również osoby niepełnosprawne, które w tłumie uczestników nie zostały jednak zauważone. Organizatorzy postanowili w następnym roku zainicjować cykl imprez i spotkań dla młodzieży niepełnosprawnej i ich zdrowych rówieśników. W ten sposób zrodziła się idea Paraspartakiady Śląska i Zagłębia, w której co roku bierze udział coraz większa liczba uczestników.

Idea

Szeroko rozumiana idea współzawodnictwa i integracji dokonuje się poprzez rywalizację sportową osób niepełnosprawnych oraz kontakt  osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami. Zawody sportowe to pewien wysiłek fizyczny i psychiczny. Olimpijska forma Paraspartakiady zapoznaje uczestników z zasadami fair-play, pozwala poznać nowych przyjaciół, uczy współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji. Pozwala poznać także smak przegranej (choć każdy kto podejmuje to sportowe wyzwanie jest już zwycięzcą). Wolontariusze biorący udział w tym przedsięwzięciu uczą się bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym, otwartości na potrzeby innych, w sposób praktyczny realizując idee integracji.