BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Biblioteka szkolna

 

Harmonogram pracy biblioteki szkolnej


  Jadwiga Chudzik Aniela Ślipek
Poniedziałek 8:00 - 15:30 ---
Wtorek 8:00 - 15:30 ---
Środa 8:00 - 11:45 8:00 - 15:30
Czwartek 8:00 - 11:45 8:00 - 15:30
Piątek 8:00 - 15:30 ---Drukuj

Czytamy w Orient Expressie

Aniela Ślipek.

Kryminał to obecnie topowy gatunek literacki. Nie jest on jednak wymysłem naszych czasów. Do klasyki należą książki Arthura Conana Doyle’a, Agathy Christie, Gilberta Chestertona czy Raymonda Chandlera. Niestety, choć zasłużeni dla literatury, często są to już twórcy zapomniani lub mało znani. Chcąc przybliżyć młodzieży teksty Agathy Christie i postacie stworzonych przez nią detektywów Herkulesa Poirota i panny Marple, biblioteka zorganizowała na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 akcję „Czytamy w Orient Expressie” promującą twórczość brytyjskiej pisarki. W stylowej scenerii czytelni zamienionej na wagon ekskluzywnego Orient Expressu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość czytać i słuchać czytanych na głos, w języku polskim i angielskim, fragmentów takich powieści jak: „Morderstwo w Orient Expressie” (ang. „Murder on the Orient Express”), „I nie było już nikogo” (ang. „And Then There Were None”), „Noc w bibliotece” (ang. „The Body in the Library”), „Zabójstwo Rogera Ackroyda” (ang. „The Murder of Roger Ackroyd”), (…).

           To już druga odsłona, organizowanej przez bibliotekę akcji, której celem nadrzędnym jest promowanie czytelnictwa i integracja społeczności szkolnej. Miło nam poinformowąc, że w tegorocznym projekcjie wzięło udział ponad 120 uczniów. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez nich propozycjom, już dziś zapraszamy na kolejną edycję naszych spotkań z literaturą. 

Drukuj

Nowe spojrzenie na starą historię

Milena Jamrocha.

13 stycznia 2017 r. z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie kilku klas naszej szkoły wzięli udział w spektaklu "Romeo i Julia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira, który wszyscy dobrze znamy, doskonale wyreżyserował aktor młodego pokolenia Marcin Hycnar. Jak wiadomo, w tym dramacie nie możemy spodziewać się szczęśliwego zakończenia. Stare urazy i rodowa nienawiść doprowadzają zakochanych do samobójczej śmierci, od której nie ma już odwrotu. A jednak nie była to kolejna sztampowa, nudna inscenizacja lektury szkolnej, wprost przeciwnie, było to odtworzenie historii na nowo, nadanie jej nowego życia.Kochankowie z Werony przedstawieni są we współczesnych realiach, tańczą do dyskotekowej muzyki i ubierają się jak dzisiejsi nastolatkowie. Trafnie w tych rolach obsadzeni Marcin Wojciechowski (Romeo) i Ewa Jakubowicz (Julia) emanowali energią i świeżością, autentycznie wprowadzając widza w klimat przedstawianej historii. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak Marcin Sianko (Merkucjo) i Daniel Malchar (Benvolio), ponieważ to właśnie kreowane przez nich postaci rozśmieszały publikę (jak np. brawurowo śpiewane falsetem przeboje Bee Gees), dostarczały dużo skrajnych emocji oraz nadawały charakteru całości. Na gromkie brawa zasługuje także choreograf Marcin Prusak, ponieważ partie taneczne stały się wyjątkowym atutem spektaklu. Muzyka była umiejętnie dobrana, a choreografia budziła zachwyt. Dodatkowo, dzięki staraniom naszych pań bibliotekarek, mieliśmy możliwość oglądania tego widowiska z pierwszych rzędów, w związku z czym wszystko przemawiało do nas bardziej i lepiej mogliśmy wczuć się w to, co działo się na scenie.Opuściliśmy Teatr pełni zachwytu i zdumienia spowodowanego tym, w jak przystępny i atrakcyjny sposób została odtworzona ta powszechnie przecież znana historia. 

Drukuj

Książki na styczeń

Jadwiga Chudzik, Aniela Ślipek.

Wisława Szymborska: Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy

10 2016 1Niepublikowane listy niezwykłej pary  Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz Kot w pustym mieszkaniu.  Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie – mówiła.W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.  Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono - nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Paulo Coelho:Szpieg

ksiazki styczen 1Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21Mata Hari – kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu a jej adwokatem.

Remigiusz Mróz: Wotum nieufności. W kręgach władzy

ksiazki styczen 2Pierwsza polska seria political fiction!

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać.

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa...

 

Wojciech Młynarski: Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki

ksiazki styczen 3

Wojciech Młynarski ( ur. 1941) - absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej - felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor stały się ponadczasowymi przebojami. Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość opisuje lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisze dla największych. Jego teksty nuci cała Polska, od "Jesteśmy na wczasach", "W Polskę idziemy" aż po "Kocham Cię życie!". Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł się do słów "Róbmy swoje". Jeremi Przybora zaliczył go do "trójcy wieszczów polskiej piosenki" obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty.

 Philip Roth: Amerykańska sielanka

ksiazki styczen_4

Nowe, kolekcjonerskie wydanie przełomowego tekstu autora „Kompleksu Portnoya”. Powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera za 1998 rok. Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza. Bohaterem „ Amerykańskiej sielanki” jest Swede Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu. Oto ukochana córka Swede’a, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Swede zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielankii rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha. „Amerykańska sielanka” to druga, po „Kompleksie Portnoya”, powieść Rotha wznowiona przez Wydawnictwo Literackie – odtąd wyłącznego wydawcę dzieł pisarza w Polsce.

Drukuj

XX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Aniela Ślipek.

Czytanie nie jest modą ani formą towarzyskiej nobilitacji. Czytanie jest przeżywaniem życia wielokrotnie. Jest wzbogacaniem naszych doświadczeń na bazie literackiej fikcji. Chwała bohaterom – w tym przypadku autorom dzieł, przenoszących nas do innego wymiaru. Czytając ich książki każdy z nas tworzy sobie w głowie obraz tych niezwykłych ludzi. Teraz, odwiedzając Targi, mieliśmy szansę skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością. 27 października 2016 r. odbyła się wycieczka przedmiotowa na XX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W wycieczce wzięło udział 50 uczniów z klas I - III. W pierwszej części programu wycieczki uczniowie wzięli udział w XX Międzynarodowych Targach Książki EXPO Kraków. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą prezentowaną na ponad 700 stoiskach wydawnictw krajowych i zagranicznych oraz wziąć udział w wymienionych w programie targów imprezach towarzyszących. Następnie młodzież zrealizowała drugą cześć programu wycieczki – wizytę w Galerii Malarstwa XIX w Sukiennicach na Starym Mieście w Krakowie, którą zwiedzała wraz z  przewodnikami. Po zwiedzeniu Galerii, również  w towarzystwie przewodników,  uczniowie udali się na spacer po Starym Mieście.

Drukuj

Muzyka filmowa w bibliotece szkolnej

Jadwiga Chudzik, Aniela Ślipek.

muzyka filmowa13 października 2016 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki biblioteka szkolna przeprowadziła trzecią już edycję konkursu muzycznego. Tym razem tematem przewodnim była muzyka filmowa. Zadaniem uczestników było rozpoznanie 6 utworów skomponowanych do filmów, emitowanych na kolejnych przerwach przez szkolny radiowęzeł (serdecznie dziękujemy Kacprowi Krupie i Tymkowi Gruszce za współpracę).  Kto prawidłowo podał tytuł filmu,  kompozytora oraz tytuł utworu otrzymywał punkty konkursowe. Uczeń, który zgromadził ich najwięcej zostawał zwycięzcą. W tym roku konkurs wygrała Agnieszka Panek z klasy IIIe. Gratulujemy! Za zajęcie I miejsca Agnieszka otrzymała powieść Elżbiety Cherezińskiej pt. „Harda” i pamiątkowy dyplom. Uczniowie uczestniczyli  także w quizie muzycznym odpowiadając na pytania dotyczące muzyki filmowej, każda poprawna odpowiedź była nagradzana.

Drukuj

Książki na październik

Jadwiga Chudzik, Aniela Ślipek.

Elżbieta Cherezińska: Harda

10 2016 1Książę Mieszko nie pozostawiał swym dzieciom złudzeń. Każde z nich miało być wykonawcą jego woli, ku chwale i tryumfowi księstwa. Świętosławie wskazał Północ i przez małżeństwo z królem Szwecji, Erikiem, uczynił ją gwarantką ważnego sojuszu. Świętosława posłusznie wykonała powierzone przez ojca zadanie, ale po śmierci Mieszka sama chciał a decydować o swoim losie. Rozpoczęły się wojny… „Harda” to niezwykły portret Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego, królowej Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Pasja, ambicja, walka o miłość i wpływy. Barwna, filmowa opowieść o początkach nie tylko Polski.

Drukuj

Książki na wrzesień

Jadwiga Chudzik, Aniela Ślipek.

Adam Forman:  Sługi boże

09 2016 1Z Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Samobójstwo? Dla prowadzącego śledztwo komisarza Warskiego to nie jest oczywiste, tym bardziej że wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta.

W śledztwo wtrąca się policjantka z Berlina Ana Wittesch.

Demoniczna muzyka, niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza – „Sługi boże” to kryminał, który mistrzowsko prowadzi czytelnika po labiryncie intrygi i do końca pozostawia go w niepewności, gdzie bije źródło zła. Dwie nieprzespane noce w kleszczach lęku. Chcecie to przeżyć? Sięgnijcie po „Sługi boże”. Film na podstawie powieści w kinach od 16 września br.