BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Youth For Understanding w roku szkolnym 2016/17

W roku szkolnym 2016/17 w ramach rocznej wymiany YFU trzy uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi przebywają zagranicą:

Klaudia Kawiorska z III a i Wiktoria Wyłupek z II b są  Niemczech, a Dominika Dworniak z klasy II d w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te dziewczyny spełniły w bardzo dobrym stopniu wymagania stawiane potencjalnym uczestnikom wymiany i zakwalifikowały się do wyjazdu.

W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić do podjęcia decyzji o udziale w rocznej wymianie.W ramach stowarzyszenia YFU można wyjechać do 25 krajów świata. Wymiana jest niestety dość droga, około 6000 Euro trzeba zapłacić za roczny pobyt  w  jednym z krajów europejskich (np. Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Norwegia ), a około 11 000 dolarów kosztują Stany Zjednoczone. To kosztowna inwestycja we własną edukację, ale naprawdę warto.  Przyznaje to każdy z byłych uczestników.  Roczny pobyt za granicą to nie tylko szansa na bardzo dobre opanowanie obcego języka, a wieku 17-18 lat przychodzi to naprawdę szybko i łatwo, ale przede wszystkim nabycie szerokich kompetencji kulturowych, zwanych po prostu światową ogładą.    

Wkrótce będziecie mieli okazję przeczytać, jak radzą sobie w obcym kraju i szkole nasze trzy koleżanki. Wszelkie pytania dotyczące udziału w wymianie proszę kierować do prof. Ewy Król – koordynatora YFU na Śląsku.

W dniu 12.10.2016 wolontariuszka YFU- nasza absolwentka Marta Bednarczyk  przeprowadziła warsztaty dla klas pierwszych poświęcone tematyce „Multikulturowa Europa”. Spotkanie było też okazją do promocji projektu YFU.

Koordynator YFU
Ewa Król