BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Youth For Understanding

YFU 2014/15 Nasi uczniowie na rocznej wymianie
W tym roku szkolnym w ramach stowarzyszenia YFU z V LO wyjechało na roczną wymianę trzech uczniów.  Anna Dawal  i Adrian Gwiazda już od sierpnia przebywają w Stanach Zjednoczonych, a Adam Czerwieński w Niemczech. Jak im się układa, opowiedzą wkrótce sami. Czekamy niecierpliwie na ich listy.

szkolny koordynator projektu
Ewa Król

Uczniowie pragnący wyjechać na rok szkolny 2015/16
W ramach programu YFU uczeń w wieku od 15 do 18 lat może wyjechać na rok do następujących krajów: Niemiec, Holandii Szwajcarii, Belgii lub Stanów Zjednoczonych. Istnieje ponadto możliwość wyjazdu do Szwecji, Finlandii, Norwegii i Francji. Wszelkich informacji na ten temat udziela prof. Ewa Król. Można je też znaleźć na stronie yfu.org.pl.
     
Zaproś ucznia z zagranicy do siebie
Stowarzyszenie YFU ( Poznań, ul św. Marcin, 80/82, tel. 61 64 65 213 ) poszukuje rodzin goszczących dla uczniów z zagranicy. Szukamy rodzin życzliwych, otwartych, chętnych do pokazania cudzoziemcowi polskiej kultury.  Rodzina polska udziela  gościny gratis (jedzenie, spanie). Wszelkie wydatki własne uczeń cudzoziemski pokrywa z  kieszonkowego, które regularnie wpłacają na konto jego rodzice,  jest on ponadto ubezpieczony i sam pokrywa koszty leczenia. Uczeń powinien mieć własny pokój. Znajomość języka obcego przez goszczącą rodzinę nie jest konieczna, nawet lepiej, jeśli rodzina  mówi wyłącznie po polsku, gdyż jednym z ważniejszych celów programu jest nauka polskiego przez ucznia wymiennego. Taki uczeń staje się na pół roku lub rok dzieckiem dla goszczących rodziców  i rodzeństwem dla ich dzieci. Wykonuje obowiązki domowe  oraz  uczestniczy w przyjemnościach (wycieczki, wspólne spędzanie czasu).   Żyje zgodnie z rytmem,  właściwym  dla danej rodziny. Rokrocznie przynajmniej jeden uczeń cudzoziemski znajduje życzliwy dom w rodzinach uczniów V LO.

Niestety w bieżącym roku szkolnym nie udało się znaleźć żadnej rodziny, gotowej przyjąć ucznia. Mamy nadzieję, że  dla cudzoziemców, którzy przyjadą do Polski w sierpniu 2015, znajdziemy życzliwy dom, dlatego już teraz zwracamy się do Państwa z prośbą o roczną lub przynajmniej półroczną gościnę. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach intensywnego kształcenia się młodzieży i może Państwa dziecko będzie w przyszłości szukać w świecie rodziny, gotowej zaprosić je do siebie. Zachęcamy, bo goszczenie cudzoziemskiego ucznia jest  wspaniałym doświadczeniem i często początkiem kontaktów na całe życie zarówno z uczniem, jak i jego rodziną.

Uwaga poszukujemy pilnie rodziny dla uczennicy z Niemiec. Marina mówi dobrze po polsku, jest bardzo sympatyczną i miłą dziewczyną. Mieszka u rodziny goszczącej w Poznaniu, ale z powodu warunków mieszkaniowych, nie może gościć tam dalej. Zachęcamy – zaproście ja do siebie.

Zainteresowane rodziny prosimy o kontakt, Pani Ewa Król odpowie na wszelkie Państwa pytania, przed ostatecznym podjęciem decyzji o goszczeniu cudzoziemskiego ucznia.

Ewa Król – nauczyciel V LO w Dąbrowie Górniczej – koordynator regionalny (na Śląsk)  YFU.
tel. 32 748 68 84; kom. 794911940