BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Konferencja "Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jako sprawcy"

Admin .

Jedenasty kwietnia 2018 roku był dla uczniów naszego liceum dniem, w którym mogli zdobyć wiedzę na temat statusu prawnego nieletnich, dzięki uczestnictwu w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Prawo karne wobec dziecka jako ofiary i jako sprawcy’’ na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu edukacyjnego "Edukacja Prawna Młodzieży". Konferencja była podzielona na dwa panele: studencko-doktorancki oraz ekspercki. W tym pierwszym poruszono niezwykle aktualne tematy takie jak porwania rodzicielskie, zjawisko groomingu oraz analiza age of consent w świetle systemów prawnych z całego świata.

Po serii piętnastominutowych prelekcji nastąpił czas na zadawanie pytań. Wtedy inicjatywę przejęli policjanci obecni na auli - ich wiedza i doświadczenie pozwoliły na nieco bardziej precyzyjną dyskusję, w którą włączyła się cała publiczność, a jej część zdecydowała się opuścić przerwę regeneracyjną na rzecz wysłuchania pełnych odpowiedzi studentów i doktorantów. Ci, którzy wybrali się do uniwersyteckiego bufetu mieli przyjemność usłyszeć grę na pianinie w holu oraz zapoznać się ze studenckim menu. Po zakończeniu przerwy rozpoczął się drugi panel, w którym brali udział eksperci. Wyobraźnię uczestników poruszył opis warunków panujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych wygłoszony przez dr Aleksandrę Wentkowską. Tematem, który również niewątpliwe zapadnie w pamięci na całe życie, była prelekcja dr. n. med. Rafała Skowronka, wspierana prezentacją multimedialną, przedstawiającą prawdziwe oblicze medycyny sądowej.