BANER3

Fabryka Pełna Życia - warsztaty Civitas w Wiśle

W dniach 6, 7, 8 czerwca 2018 grupa uczennic naszego Liceum brała udział w międzyszkolnym wyjeździe szkoleniowym do Wisły w ramach realizacji projektu "Fabryka Pełna Życia - rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej". Wyjazd był formą nagrody na najlepszy projekt rewitalizacyjny dla Fabryki Pełnej Życia. W czasie trzydniowego wyjazdu nie zabrakło zajęć integracyjnych, zajęć rekreacyjnych, gry terenowej oraz mnóstwa dobrej zabawy.

Gra terenowa w Fabryce Pełnej Życia

Stowarzyszenie Civitas .

Uczniowie Zamoyskiego biorący udział w warsztatach dotyczących procesu rewitalizacji naszego miasta mogli sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności w grze terenowej. Nie tylko wcielili się w role dziennikarzy przeprowadzając profesjonalną konferencję prasową, ale również rozwiązali szereg zadań ukrytych w przestrzeni Fabryki Pełnej Życia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy!

Podsumowanie spacerów badawczych w ramach programu rewitalizacji

Alicja Kowalska .

Dziś w Centrum Aktywności Obywatelskiej odbyło się podsumowanie 10 spacerów badawczych po Dąbrowie Górniczej, które Stowarzyszenie Civitas przeprowadziło w minionym roku, także z udziałem uczniów Zamoyskiego. Choć atmosfera uroczysta, bo już trochę świąteczna, to spotkanie bardzo merytoryczne. Uczestnicy spacerów, którzy niemalże w komplecie przybyli na spotkanie, mieli okazję usłyszeć i zobaczyć jak wyglądają plany związane z przebudową śródmieścia, poznać ciekawe zmiany szykujące się już całkiem niedługo w Parku Hallera, a przede wszystkim sprawdzić, czy i w jaki sposób zgromadzony ze spacerów badawczych materiał został wykorzystany podczas trwającego procesu rewitalizacji.

Rewitalizacja krok pierwszy. Warsztaty Civitas

Alicja Kowalska .

11 grudnia z udziałem klasy 1b odbyły się warsztaty dotyczące rewitalizacji naszego miasta. Tym razem podczas zajęć młodzież nabywała kompetencje społeczne niezbędne do tego by być w przyszłości aktywnymi uczestnikami zmiany jakie zachodzą w Dąbrowie Górniczej. Jak zwykle było dużo ćwiczeń z zakresu komunikacji, bo dogadywanie się z ludźmi o różnych poglądach to czasem trudna sztuka, może pomoc uniknięcia wielu kryzysowych.

Projekt Fabryka Pełna Życia

fabryka pelna zycia

Idea

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które swój największy rozwój zawdzięcza rozwojowi przemysłu. Wraz z przemysłem rozrastało się miasto i to on determinował urbanistyczny układ miasta. Nie ominęło to również ścisłego centrum, gdzie m.in. zlokalizowana była m.in. kopalnia, huta stali i fabryka obrabiarek "Defum". Współczesnym tego efektem, jest brak w wyróżniającego się centrum miasta z charakterystycznymi dla takich miejsc funkcjami. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest rewitalizacja terenów zajmowanych przez zlikwidowaną fabrykę „Defum”, które do tej pory były niedostępne dla mieszkańców.

Założenia

Naszym celem jest stworzenie otwartej przestrzeni publicznej, która stanie się nowym centrum miasta i której ostateczny kształt zostanie wydyskutowany z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

Zależy nam, aby było to miejsce tętniące życiem, pełne zieleni z deptakiem łączącym rejon dworca kolejowego z Pałacem Kultury Zagłębia oraz Wyższą Szkołą Biznesu. Ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i dawne fabryczne hale, które zamieniłyby swój dotychczasowy charakter na pomieszczenia wystawiennicze, miejsce dla gastronomii czy rekreacji.

Współpraca

Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców i konsultacjach z różnymi grupami społecznymi uda nam się na tym terenie stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną, która będzie sprzyjała spędzaniu tam wolnego czasu oraz będzie miała szansę stać się nową wizytówką Dąbrowy Górniczej, która wyrosła na przemysłowych tradycjach.

Zobacz więcej o projekcie