BANER3z_nowe_perspektywy perspektywy2019
Drukuj

Stypendium w Brukseli!

.

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła została szczególnie nagrodzona za swoje działania w rozpowszechnianiu języka francuskiego, zaangażowanie w liczne konkursy oraz coroczne obchodzenie Dnia Frankofonii . Do sukcesu przyczyniła się klasa 3 d grupa frankofońska i Pani mgr Ewa Kijowska-Kita. Wyróżnieniem tym było stypendium w postaci kursu języka francuskiego w Brukseli ufundowane przez Université Libre de Bruxelles oraz Ambasadę Belgii w Warszawie przedstawicielstwo Walonia-Bruksela. Niestety ze stypendium mogła skorzystać tylko jedna osoba i tą  szczęściarą byłam ja.
Były to wspaniałe trzy tygodnie. Intensywny kurs, poznawanie nowych ludzi i ciągłe zwiedzanie miasta spowodowało, że czas mijał bardzo szybko. Zajęcia odbywały się codziennie, za wyjątkiem weekendów i dni wycieczkowych. Popołudniami czas spędzaliśmy ( wraz z całą grupą ) najczęściej na Grand Place, w centrum miasta bądź w uroczych restauracyjkach, kosztując regionalnych potraw : moules frites, les gaufres i oczywiście pralines. Każdy z uczestników z największą przyjemnością poznawał Brukselę i najważniejsze zabytki i ciekawostki m.in. Parlament Europejski, l’Atomium, Manneken Pis, Muzeum Instrumentów, Dom Victora Horty, Parc du Cinquantenaire. Miłym przeżyciem było również obchodzenie Święta Narodowego, co niektórym udało się nawet zobaczyć  Króla Alberta II. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Brugii, niezwykle pięknego miasta na północy Flandrii zwanego ‘flamandzką Wenecją’.
Kurs i mieszkanie w akademiku dało nam okazję do zakosztowania odrobiny studenckiego życia, dlatego też, w ciągu dnia staraliśmy się skupić na nauce, ale wieczorami atmosfera się rozluźniała, zanikały różnice kulturowe, nieśmiałość, a górę brały zabawa i radość. Podczas tych trzech tygodni nawiązałam wiele nowych przyjaźni, dużo się nauczyłam i podszkoliłam język francuski. Takie wyjazdy są świetną okazją do nabywania doświadczenia w kontaktach z innymi ludźmi, uczenia się otwartości i życzliwości. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam skorzystać z tego stypendium!